Jackson Prep: Will Gibs33

Jackson Prep senior Will Gibbs. 

Here is the 2022 MAIS All-State Baseball Team.

CLASS 6A

 

Coach of the Year: Brent Heavener, Jackson Prep

Player of the Year: Dakota Jordan, OF, Jackson Academy

Eli Berch, C, Jackson Prep

Connor Stewart, C, MRA

Konnor Griffin, INF, Jackson Prep

Lincoln Sheffield, INF, Hartfield Academy

Duncan Matthews, INF, Jackson Prep

Tyler Otts, INF, Parklane Academy

Bran Boyd, INF, Hartfield Academy

Trey Bridges, OF, Jackson Prep

Peyton Martin, OF, MRA

Rives Reynolds, OF, Jackson Prep

Collin Necaise, OF, PCS

Will Gibbs, P, Jackson Prep

Jackson Evers, P, MRA

Reid Gaston, P, Hartfield Academy

Graham Busbea, P, Jackson Prep

J.T. Thigpen, UTL, Jackson Academy

CLASS 5A

 

Coach of the Year: Chris McMinn, Magnolia Heights

Player of the Year: Cooper Pratt, P/INF, Magnolia Heights

Trenton Tarver, C, Brookhaven Academy

Caston Thompson, INF, Brookhaven Academy

Crosby Mullins, INF, Simpson Academy

Eli Huebner, INF, Lamar School

Brentley Berry, INF, Simpson Academy

Harris McReynolds, INF, Starkville Academy

Hays Carley, INF, Columbia Academy

Carter Cockrell, OF, Simpson Academy

J.D. Weed, OF, Copiah Academy

Ethan Melton, OF, Magnolia Heights

Chris Ellis, P, Copiah Academy

Evan Siary, P, Starkville Academy

Drake Bayles, P, Copiah Academy

Drew Prosek, UTL, Magnolia Heights

Ayden Alsobrooks, UTL, Starkville Academy

CLASS 4A

 

Coach of the Year: Bruce Branch, Marshall Academy

Player of the Year: Colton Atherton, INF, Marshall Academy

Trace Dearman, C, Tri-County Academy

Sam Cook, C, Wayne Academy

Rusty Bolden, INF, Marshall Academy

Brock Brabham, INF, Wayne Academy

Hudson Mattox, INF, Kirk Academy

Jordan Bonds, INF, Marshall Academy

Colbert Hathcock, INF, Kirk Academy

Walker Sanders, OF, Marshall Academy

Landon Houston, OF, Marshall Academy

Tyler Wolfe, OF, Tri-County Academy

Jackson White, OF, Wayne Academy

Luke Cooley, P, Wayne Academy

Tanner Blackwell, P, Tri-County Academy

Matt Bourdon, P, Marshall Academy

Drake Parker, P, Riverfield (La.)

Colton Williams, UTL, Riverfield (La.)

CLASS 3A

 

Coach of the Year: Rayne Lewis, Claiborne (La.)

Player of the Year: Carter Gaston, INF, Claiborne (La.)

Mason Phillips, C, Prairie View (La.)

Dennis McClung, INF, Claiborne (La.)

Todd Etheridge, INF, Tallulah (La.)

Ty Duvall, INF, Lee (Ark.)

Joey Chain, INF, Prairie View (La.)

Grady Brasher, OF, Claiborne (La.)

Paul Michael Machen, OF, Tallulah (La.)

Cade Murphy, OF, Prairie View (La.)

Rafe Robinette, OF, Claiborne (La.)

J.B. Middleton, P, Benton Academy

Dee Morgan, P, Tallulah (La.)

Parker Cook, P, Tunica Academy

Kyler Roberts, P, Franklin (La.)

Brody Walker, P, Manchester Academy

Peyton Wells, UTL, Claiborne (La.)

Gage Palmer, UTL, Porter’s Chapel

CLASS 2A

 

Coach of the Year: Terry King, Prentiss Christian

Player of the Year: Brantley Breeland, INF, Prentiss Christian

Dylan Martin, C, Prentiss Christian

Nate Williamson, INF, Sharkey-Issaquena

Jackson Howard, INF, Columbus Christian

Preston Aust, INF, Humphreys Academy

Christopher Walters, INF, Briarfield (La.)

Byron Anderson, OF, Prentiss Christian

Caleb Farlow, OF, Columbus Christian

Scooby Thompson, OF, Prentiss Christian

Lahndon Townley, OF, Columbus Christian

Landon Webb, OF, Briarfield (La.)

Will Mabry, P, Tensas (La.)

Briar Turner, P, Humphreys Academy

Chip Tucker, P, Tensas (La.)

Drake Shaw, UTL, Columbus Christian

Dan Sinclair, UTL, Prentiss Christian

Ben Coullard, UTL, Briarfield (La.)