MHSAA Softball Trophies

Photo by Keith Warren/MHSAA.

Here is the updated MHSAA Fast Pitch Softball third round schedule and scores.

 

Here is the updated MHSAA Fast Pitch Softball third round schedule and scores.

 

MHSAA FAST PITCH SOFTBALL PLAYOFFS

THIRD ROUND

CLASS 6A

Friday

Game 1

DeSoto Central 9, Germantown 2

Lewisburg 6, Hernando 1

Oak Grove 12, Northwest Rankin 0

Brandon 4, Petal 0

Saturday

Game 2

Germantown 7, DeSoto Central 4

Northwest Rankin 6, Oak Grove 2

Hernando 3, Lewisburg 1

Brandon 5, Petal 2 (Brandon wins series 2-0).

Game 3

DeSoto Central 5, Germantown 0 (DeSoto Central wins series 2-1).

Hernando 5, Lewisburg 1 (Hernando wins series 2-1).

Oak Grove 5, Northwest Rankin 4 (Oak Grove wins series 2-1).

CLASS 5A

Friday

Game 1

Neshoba Central 13, Grenada 0

East Central 9, West Jones 1

Long Beach 8, Wayne County 3

Saturday

Game 2

Neshoba Central 6, Grenada 1 (Neshoba Central wins series 2-0).

East Central 4, West Jones 0 (East Central wins series 2-0).

Long Beach 6, Wayne County 5 (Long Beach wins series 2-0).

Monday

Game 1

Saltillo at New Hope, 6 p.m.

Tuesday

Game 2 and 3, if necessary

New Hope at Saltillo, 5:30 p.m.

CLASS 4A

Friday

Game 1

West Lauderdale 5, Mooreville 1

Kosciusko 9, Choctaw Central 4

Saturday

Game 1

Vancleave 4, Newton County 0

Florence 5, North Pike 2

Game 2

Mooreville 1, West Lauderdale 0

Kosciusko 9, Choctaw Central 3 (Kosciusko wins series 2-0).

Game 3

West Lauderdale 3, Mooreville 0 (West Lauderdale wins series 2-1).

Monday

Game 2 and 3, if necessary

Vancleave at Newton County, 5 p.m.

Florence at North Pike, 5 p.m.

CLASS 3A

Friday

Game 1

Kossuth 5, Houston 2

Booneville 8, Senatobia 5

Raleigh 9, Columbia 0

Morton 8, SE Lauderdale 4

Saturday

Game 2

Kossuth 1, Houston 0 (Kossuth wins series 2-0).

Booneville 9, Senatobia 1 (Booneville wins series 2-0).

Raleigh 18, Columbia 1 (Raleigh wins series 2-0).

Morton 9, SE Lauderdale 3 (Morton wins series 2-0).

CLASS 2A

Friday

Game 1

Mantachie 10, Pisgah 0

East Webster 11, East Union 8

Union 3, Taylorsville 2

Lake 6, Enterprise-Clarke 5

Saturday

Game 2

Mantachie 6, Pisgah 2 (Mantachie wins series 2-0).

East Union 7, East Webster 4

Taylorsville 12, Union 0

Lake 15, Enterprise-Clarke 1 (Lake wins series 2-0).

Game 3

East Union 8, East Webster 6

Taylorsville 11, Union 0

 

CLASS 1A

Friday

Game 1

Hamilton 4, West Union 2

Myrtle 3, Wheeler 1

Sebastopol 11, Richton 1

Stringer 11, Ethel 6

Saturday

Game 2

Hamilton 15, West Union 9 (Hamilton wins series 2-0).

Myrtle 6, Wheeler 1 (Myrtle wins series 2-0).

Sebastopol 11, Richton 1 (Sebastopol wins series 2-0).

Stringer 11, Ethel 1 (Stringer wins series 2-0).