Photo by Jared Thomas

Photo by Jared Thomas/MANDATORY PHOTO CREDIT

Here are my Week 9 high school football picks.

Tupelo (5-2) at Madison Central (5-1)

Shields: Madison Central

Oxford (5-2) at Clinton (2-4)

Shields: Oxford

Gulfport (5-2) at Harrison Central (5-0)

Shields: Gulfport

Ridgeland (4-2) at Vicksburg (5-2)

Shields: Ridgeland

 

Houston (6-1) at Pontotoc (4-3)

Shields: Houston

 

Louisville (6-1) at West Lauderdale (6-1)

Shields: Louisville

 

Magee (5-1) at Raleigh (4-3)

Shields: Magee

 

Clarkdale (6-1) at Enterprise-Clarke (7-0)

Shields: Enterprise-Clarke

 

Jackson Prep (5-3) at Jackson Academy (6-2)

Shields: Jackson Academy

 

Leake Academy (7-1) at Heritage Academy (9-0)

Shields: Heritage Academy

THURSDAY’S GAMES

MHSAA

Holly Springs (1-5) at Rosa Fort (3-4)

Holmes County Central (4-3) at Provine (1-6) (North Jackson)

North Pike (5-0) at Wingfield (1-5) (South Jackson)

South Panola (5-2) at Lewisburg (1-5)

West Lincoln (0-7) at Amite County (2-3)

Yazoo City (3-4) at Clarksdale (5-2)

 

FRIDAY’S GAMES

MHSAA

Aberdeen (3-4) at East Webster (5-2)

Alcorn Central (3-4) at Booneville (4-3)

Amanda Elzy (2-5) at Yazoo County (2-5)

Amory (4-3) at Noxubee County (4-3)

Bay High (4-2) at Pass Christian (3-3)

Bay Springs (4-3) at Mount Olive (4-2)

Biloxi (1-5) at St. Martin (2-4)

Bogue Chitto (5-2) at East Marion (2-5)

Bruce (0-7) at Calhoun City (1-6)

Byers (5-1) at Biggersville (4-2)

Center Hill (2-6) at Horn Lake (3-3)

Charleston (3-3) at Strayhorn (3-3)

Choctaw Central (2-3) at NE Lauderdale (1-6)

Clarkdale (6-1) at Enterprise-Clarke (7-0)

Cleveland Central (3-3) at Columbus (3-4)

Coahoma County (5-1) at Marks Palmer (1-6)

Coffeeville (2-4) at Coldwater (1-5)

Collins (1-5) at Richland (4-3)

D’Iberville (6-1) at Hancock (3-3)

East Central (4-2) at Long Beach (0-5)

Ethel (4-3) at Sebastopol (3-4)

Eupora (5-2) at Choctaw County (3-3)

Forest Hill (2-5) at Canton (2-4)

Forrest Co. AHS (0-7) at Poplarville (6-1)

Franklin County (2-5) at Port Gibson (3-4)

George County (4-3) at Pearl River Central (1-6)

Germantown (3-4) at Grenada (5-2)

Greenville (1-5) at Saltillo (1-6)

Gulfport (5-2) at Harrison Central (5-0)

Hattiesburg (3-4) at Brookhaven (2-5)

Hernando (2-5) at DeSoto Central (4-3)

Houston (6-1) at Pontotoc (4-3)

Humphreys County (3-3) at Winona (6-1)

Independence (2-5) at North Panola (4-1)

Itawamba AHS (6-1) at Corinth (1-6)

Kemper County (4-3) at Newton (4-2)

Kosciusko (4-3) at Leake Central (1-6)

Lake (2-5) at Philadelphia (4-3)

Lanier (1-5) at McComb (1-5)

Laurel (3-3) at South Jones (2-4)

Lawrence County (4-3) at Sumrall (5-1)

Leflore County (3-3) at Riverside (0-6)

Leland (1-5) at J.Z. George (4-3)

Louisville (6-1) at West Lauderdale (6-1)

Loyd Star (6-0) at St. Andrew’s (2-4)

Magee (5-1) at Raleigh (4-3)

Mantachie (5-2) at Macon Road Baptist (Tenn.) (1-3)

McAdams (1-6) at Simmons (6-0)

McLaurin (2-5) at Hazlehurst (2-4)

Memphis Manassas (1-6) at Byhalia (1-5)

Meridian (4-3) at Brandon (4-2)

Mize (1-6) at Heidelberg (3-3)

Mooreville (2-5) at Caledonia (6-0)

Moss Point (4-3) at Greene County (3-4)

Myrtle (2-4) at East Union (3-4)

Neshoba Central (7-0) at Jim Hill (1-5) (North Jackson)

Nettleton (2-5) at Hatley (0-7)

Newton County (2-5) at Northeast Jones (5-2)

New Albany (4-3) at North Pontotoc (3-4)

New Hope (3-2) at Lafayette (5-2)

Noxapater (3-4) at Leake County (0-6)

O’Bannon (4-3) at Northside (5-1)

Ocean Springs (6-0) at Pascagoula (1-6)

Olive Branch (2-5) at Southaven (4-3)

Oxford (5-2) at Clinton (2-4)

Pearl (6-1) at Warren Central (3-3)

Pelahatchie (2-5) at Nanih Waiya (2-5)

Petal (2-4) at Northwest Rankin (2-4)

Picayune (6-1) at West Harrison (1-5)

Potts Camp (4-2) at Baldwyn (6-1)

Purvis (1-5) at Columbia (6-1)

Quitman (4-2) at Mendenhall (4-3)

Raymond (6-1) at South Pike (2-5)

Resurrection (4-2) at Richton (3-4)

Ridgeland (4-2) at Vicksburg (5-2)

St. Patrick (1-6) at Jefferson Davis County (2-4)

St. Stanislaus (2-5) at Seminary (2-5)

Salem (0-7) at Enterprise-Lincoln (2-5)

Scott Central (7-0) at Pisgah (2-5)

Senatobia (6-1) at Gentry (4-3)

Smithville (5-1) at Falkner (1-5)

South Delta (5-1) at West Tallahatchie (3-4)

South Pontotoc (2-5) at Ripley (6-1)

SE Lauderdale (1-6) at Morton (3-4)

Starkville (6-0) at Murrah (1-6) (South Jackson)

Stringer (1-6) at North Forrest (0-7)

Taylorsville (3-4) at Lumberton (4-2)

Terry (1-6) at Oak Grove (5-1)

Thrasher (1-6) at Okolona (2-5)

Tishomingo County (1-6) at Shannon (2-5)

Tupelo (5-2) at Madison Central (5-1)

Tupelo Christian (4-2) at Ashland (1-5)

Tylertown (7-0) at Wilkinson County (1-4)

Union (2-5) at Forest (3-4)

Vancleave (2-5) at Gautier (5-1)

Vardaman (4-2) at French Camp (2-5)

Velma Jackson (6-1) at Puckett (4-3)

Walnut (2-5) at Belmont (4-2)

Water Valley (4-2) at Kossuth (5-2)

Wayne County (5-2) at Natchez (3-4)

Wesson (2-5) at Crystal Springs (5-2)

West Bolivar (1-5) at McEvans (4-2)

West Jones (5-1) at Florence (1-5)

West Lowndes (5-2) at Hamilton (1-6)

West Marion (4-3) at Perry Central (3-4)

West Point (4-2) at Lake Cormorant (4-3)

 

MAIS

Amite School (2-6) at Sylva-Bay Academy (2-6)

Benton Academy (7-1) at Canton Academy (6-2)

Bowling Green (La.) (0-8) at Oak Forest (La.) (6-2)

Briarfield (La.) (5-3) at Claiborne (La.) (6-1)

Brookhaven Academy (6-2) at Centreville Academy (7-2)

Calhoun Academy (5-2) at Humphreys Academy (5-2)

Cathedral (3-5) at Silliman (La.) (2-6)

Central Holmes (3-5) at Oak Hill Academy (3-5)

Copiah Academy (6-2) at Central Hinds (7-1)

Deer Creek (3-5) at NE Baptist (La.) (1-7)

Desoto (Ark.) (7-1) at Delta Academy (4-3)

Franklin (La.) (3-4) at Tensas (La.) (4-4)

Jackson Prep (5-3) at Jackson Academy (6-2)

Kemper Academy (1-6) at Ben’s Ford (La.) (1-7)

Lamar School (2-6) at Madison St. Joseph (3-5)

Leake Academy (7-1) at Heritage Academy (9-0)

Lee Academy (1-7) at Carroll Academy (4-4)

Lee (Ark.) (3-3) at Prairie View (La.) (8-0)

Magnolia Heights (3-5) at MRA (6-3)

Manchester Academy (7-1) at Marvell (Ark.) (6-2)

Marshall Academy (6-1) at Kirk Academy (5-3)

Newton Co. Academy (6-2) at Tallulah (La.) (4-4)

North Delta (2-6) at Winona Christian (2-6)

Parklane Academy (3-5) at PCS (6-2)

Park Place (3-5) at Adams Christian (6-2)

Pillow Academy (4-4) at Washington School (1-7)

Porter’s Chapel (5-3) at Christian Collegiate (4-3)

Rebul Academy (0-8) at Prentiss Christian (3-5)

Rossville Christian (Tenn.) (1-6) at Delta Streets Academy (2-6)

St. Aloysius (2-6) at Greenville St. Joseph (6-1)

Sharkey-Issaquena (4-4) at Union Christian (La.) (1-7)

Simpson Academy (5-3) at Riverfield (La.) (3-5)

Starkville Academy (5-3) at Bayou Academy (6-2)

Tri-County Academy (7-1) at Clinton Christian (2-7)

Tunica Academy (2-5) at North Sunflower (5-3)

Wayne Academy (4-4) at Columbia Academy (1-8)

Wilkinson Christian (7-1) at Riverdale (La.) (6-2)

Winston Academy (5-3) at Indianola Academy (6-2)

MHSAA/MAIS

Sacred Heart (5-2) at East Rankin (3-5)

Last Week: 125 corrected picks out of 153 total games (82 percent).

Season: 798 corrected picks out of 1,020 total games (78 percent).